12 dobrych książek pod choinkę, czyli co kupić webmasterowi na Boże Narodzenie?


6 grudnia 2014 / Mr.Mr


Książki dla webmastera jako prezent na Święta

Image courtesy of imagerymajestic at FreeDigitalPhotos.net

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dzisiaj obchodzimy Mikołajki. Ten klimat sprzyja dawaniu prezentów i cieszeniu się z radości naszych przyjaciół i bliskich. Człowiekowi związanemu zawodowo z internetem nie kupimy chyba nic lepszego niż wiedzę a tę skrywają książki. Dlatego postanowiliśmy po raz trzeci dokonać naszego przedświątecznego zestawienia propozycji lektur dla projektantów stron internetowych. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam coś dla siebie lub dla swoich znajomych… Kto wie… może nawet szanowna mamusia nauczy się kodzić w CSS?

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

O tym, ile problemów sprawia niedbale napisany kod, wie każdy programista. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak napisać ten świetny, „czysty” kod i czym właściwie powinien się on charakteryzować. Co więcej – jak odróżnić dobry kod od złego? Odpowiedź na te pytania oraz sposoby tworzenia czystego, czytelnego kodu znajdziesz właśnie w tej książce. Podręcznik jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto chce poznać techniki rzetelnego i efektywnego programowania.

helion.pl

Trzeba kogoś przekonywać do tego, że źle napisany kod jest zły? :)

Node.js w akcji 

JavaScript to jeden z niewielu języków programowania w historii, który wzbudzał i wciąż wzbudza tak wiele emocji. Na rynku pojawił się w 1995 roku i od tego czasu: a) był obecny tylko w przeglądarkach, b) był masowo blokowany i c) wieszczono jego koniec… aż do dnia dzisiejszego, kiedy ciężko sobie wyobrazić stronę WWW, która nie korzystałaby z jego możliwości. Współcześnie JavaScript zaczyna także odnosić sukces w aplikacjach działających po stronie serwera. Możesz sobie wyobrazić, że Twoje żądania po stronie serwera obsługuje JavaScript? Nie? Czas to zmienić!

helion.pl

Node.js wiele namieszał w JavaScriptowym świecie. Na tyle dużo, że warto uaktualnić swoją wiedzę i zapoznać się z technologią, która na stałe zagościła w listach wymagań firm szukających frontendowców (jeśli sama wiedza kogoś nie przekonuje to może chociaż pieniądze to zrobią).

Responsive Web Design. Nowoczesne strony WWW na przykładach

Responsywne strony WWW to dziś standard, do którego dążą wszyscy projektanci stron. W świecie smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów z dostępem do sieci oraz komputerów stacjonarnych stworzenie strony, która będzie dobrze się prezentowała i zachowa swoją funkcjonalność na każdym z urządzeń, to klucz do sukcesu! Ta książka to doskonałe źródło informacji na temat responsywnych stron internetowych — zacznij je projektować już teraz!

helion.pl

RWD to temat rzeka i wiele o nim pisano. Niestety nadal brakuje rzetelnych opracowań na ten temat. Dlatego nasza redakcja postanowiła zarekomendować Responsive Web Design. Nowoczesne strony WWW na przykładach jako pozytywny przykład solidnej i rzetelnej dawki wiedzy o projektowaniu dla internetu wielu urządzeń.

Responsywne strony WWW. Technologia na start!

Responsywne strony WWW potrafią dopasowywać się do rozmiaru ekranu użytkownika. Niezależnie od tego, czy korzysta on ze stacjonarnego komputera z dużym monitorem, laptopa czy smartfona, zawsze może bez utraty kluczowej zawartości przeglądać ulubione witryny. Responsywność była do niedawna tylko dodatkiem do tworzonych stron — miała po prostu miło zaskoczyć klientów. Obecnie to standard usług WWW.

helion.pl

Pozostają w temacie responsywności wypada również wspomnieć o Responsywne stron WWW. Technologia na start ponieważ to kolejna pozytywnie wyróżniająca się pozycja warta uwagi każdego projektanta stron internetowych.

AngularJS

AngularJS to hit ostatnich miesięcy w aplikacjach internetowych, wniósł bowiem do kodu JavaScript powiew świeżości oraz najlepsze praktyki znane z innych języków programowania. Architektura MVC, wstrzykiwane zależności, wiązanie danych to tylko niektóre z cech AngularJS. Jeżeli zaintrygowały Cię jego możliwości i chciałbyś zgłębić potencjał tego rozwiązania, to trafiłeś na doskonałą książkę!

helion.pl

Z angularem jest trochę jak z node.js – wypada choć trochę znać. Znowu jeśli nie przekonuje Was prespektywa samorozwoju i poszerzania horyzontów to weźcie pod uwagę, że pracodawcy co raz częściej wymieniają znajomość Angular JS jako kryterium rekrutacji.

Zwinne wytwarzanie oprogramowania. Najlepsze zasady, wzorce i praktyki

Czasy kaskadowego tworzenia projektów odchodzą w niepamięć. Obecne tempo rozwoju aplikacji i rynku nie pozwala poświęcać miesięcy na analizę, tworzenie dokumentacji, projektowanie, a na końcu wytwarzanie, testowanie i wdrażanie. Produkt musi być dostępny błyskawicznie! Pozwala to na natychmiastowe zebranie opinii na jego temat, dostosowanie go do oczekiwań i szybkie reagowanie na wymagane zmiany. Takie założenia może spełnić tylko i wyłącznie zespół wytwarzający oprogramowanie w zwinny sposób!

helion.pl

Agile zdobył sobie wiele sympati w świecie wytwarzania oprogramowania. Pamiętaj, że żeby lepiej zrozumieć np. scrum wcale nie musisz być kierownikiem projektów. Przecież jako uczestnik procesu też musisz wiedzieć co się dzieje w twoim otoczeniu.

Redesign The Web. Smashing Magazine

I tym razem (to już po raz trzeci z rzędu) przyznajemy recenzowanej książce ocenę 10/10. Według mojej subiektywnej opinii bije ona na głowę poprzednie części, szczególnie jeśli chodzi o obszerność tekstu. Dzięki książce z łatwością przyswoimy sobie jeden z ważniejszych aspektów pracy przy witrynach www, czyli przeprojektowywaniu.

Webroad.pl

O Redesign The Web już pisaliśmy i wydaliśmy bardzo pozytywny dla niej werdykt przyznając temu tytułowi 10/10 punktów w recenzji. Redesign The Web to taka dość luźna książka o projektowaniu stron internetowych (w szerokim rozumieniu), która ma trochę rozrywkowo-pouczający charakter. Warto zajrzeć!

Podręcznik WordPressa. Smashing Magazine

Odpowiem krótko. Oczywiście, że warto! Nawet jeżeli nie działasz pierwszy dzień z WordPressem możesz się z książki tej sporo nauczyć. Natomiast, jeżeli jeszcze nie zacząłeś interesować się niniejszym CMS’em, podręcznik ów będzie dla Ciebie dobrym początkiem do dalszej pracy.

Webroad.pl

I znowu bieżemy na tapetę recenzowaną książkę. Jak widać nasza ocena była bardzo pozytywna i na fali tego entuzjazmu teraz polecamy Wam tę pozycję jako ciekawy pomysł na prezent dla każdego webmastera.

Tworzenie gier internetowych. Receptury

Popularność języków JavaScript i HTML5 bije wszelkie rekordy. Nikogo to nie dziwi, bo potencjał, jaki drzemie w tych technologiach, jest niewyobrażalny. Efekty, które do tej pory wydawały się nie do osiągnięcia w przeglądarce bez wykorzystania technologii Flash lub apletów Java, teraz można uzyskać bez większego problemu! Dostrzegli to producenci gier i deweloperzy. Zaczęli tworzyć coraz bardziej wymyślne aplikacje i gry, działające w środowisku przeglądarki internetowej. Dołącz do tego grona!

ebookpoint.pl

Lubisz gry komputerowe? Głupie pytanie… Może chciałbyś nauczyć się tworzyć gry? Możliwości HTML5 i JavaScript dają Ci taką szansę. Kto wie może stworzysz drugiego Minecrafta?

Projektowanie nawigacji strony WWW. Optymalizacja funkcjonalności witryny

Dynamiczny rozwój internetu i technologii sieciowych sprawił, że korzystanie z sieci stało się równie powszechne jak oglądanie telewizji i czytanie gazet. Poprzez witryny WWW zdobywamy niezbędne informacje, zamawiamy towary, płacimy rachunki i kontaktujemy się z przyjaciółmi. Co sprawia, że wśród setek tysięcy serwisów internetowych posiadających podobne możliwości jedne cieszą się popularnością użytkowników, a inne nie? Na pewno na atrakcyjność strony WWW wpływa grafika i treść, ale przede wszystkim jej funkcjonalność. Natomiast o wygodzie korzystania ze niej decyduje nawigacja, czyli sposób, w jaki uzyskujemy potrzebne informacje, przechodzimy pomiędzy stronami i wybieramy interesujące tematy. Współczesne techniki tworzenia witryn WWW – Flash, AJAX i inne – pozwalają na kreowanie niezwykle atrakcyjnych interfejsów użytkownika, ale kluczem do sukcesu jest właśnie odpowiedni projekt struktury nawigacyjnej.

helion.pl

Tytuł zaiste godny uwagi. Nie jest to książka pierwszej świeżości, ale w przypadku omawianej tematyki nie ma to znaczenia. Zdecydowanie polecamy każdemu zaangażowanemu w projektowanie stron www a w szczególności aplikacji i dużych serwisów. Pozycja konkretna i precyzyjna.

Dodatkowo zdradzimy tajemnicę, że niedługo pojawi się recenzja tego tytułu.

Testy A/B. Od kliknięcia do klienta

Ogólnie oceniam książkę na plus – 8/10. Warto do niej sięgnąć nim ktoś porwie się na testy swojej witryny, by usystematyzować cele, założenia i sposób ich przeprowadzania. Trzeba być jednak świadomym, że nie będzie to wystarczające źródło by zostać specjalistą w tej kwestii i po tej lekturze może pojawić się sporo nowych pytań.

Webroad.pl

Autorka recenzji z naszego bloga była ewidentnie zadowolona z lektury. Książka przeszła test z wysoką oceną 8/10. Dlatego postanowiliśmy zachęcić Was do rozważenia tego tytułu na liście swoich zakupów. W końcu cała optymalizacja konwersji opiera się o ciągłe testy, próby, porażki i sukcesy. Dowiedz się jak to robić!

The Design of Everyday Things

Pewnie niektórzy powiedzą, że to nie jest o projektowaniu stron internetowych. Nic bardziej mylnego. Donald Norman, światowy guru tematyki użyteczności pokazuje… jak projektować i jak tego nie robić.

Jeśli zajmujesz się projektowaniem interfejsów zdecydowanie powinieneś zapoznać się z tą kultową pozycją. Jeśli znasz kogoś kto projektuje interfejsy – już wiesz co może go ucieszyć pod choinką.

To były nasze propozycje książkowych prezentów dla webmastera. Macie jakieś własne?


Tagi:


10 odpowiedzi na “12 dobrych książek pod choinkę, czyli co kupić webmasterowi na Boże Narodzenie?”

 1. Comandeer pisze:

  Książka o Angularze raczej nie będzie długo służyć – wszak idzie Angular 2.0, który z 1.x ma wspólną tylko nazwę… ;)

  Książka o node.js również średnio przydatna. Opisywanie frameworka Connect i express w chwili, gdy istnieje koa.js to ciut anachronizm. A w chwili, gdy wyjdzie oficjalnie ES6, to cały sposób tworzenia aplikacji asynchronicznych w JS się zmieni (patrz: generatory + natywne promises). Nie wspominając, że node.js też się musi zmienić – mamy przecież jego konkurenta: io.js!

  Nie ufam książkom o technologiach webowych, zwłaszcza tych dynamicznie się rozwijających, a już tym bardziej pozycjom Helionu (podręcznik do Gita z terminem… „zmiana zatwierdzenia szczytowego” – WTF?!). To się za szybko zmienia, żeby papier/ebook mógł to uchwycić. Taki projekt ma sens, jeśli będziemy mieli „live ebook” (czyli buildowany z repo, nonstop uaktualnianego – tak, jak powstają dzisiaj specki W3C).

  • Mr.Mr pisze:

   Już nie raz to wałkowaliśmy… Praktycznie żadna książka o technologiach webowych nie będzie do końca aktualna bo świat się za szybko zmienia. Taka wbudowana cecha książek niestety…

   • Comandeer pisze:

    Dlatego takie książki wgl nie powinny powstawać. Przy tego typu tematach trza by wypracować nową formę. Gitbook – to jest inicjatywa, która wydaje mi się odpowiednia i której kibicuję

   • Mr.Mr pisze:

    Może faktycznie takie webowe encyklopedie/podręczniki są lepszym pomysłem, ale na razie mamy to co mamy i nie myślę żeby trzeba cenzurować istnienie takich książek xD

   • Comandeer pisze:

    Nie mówię, żeby je palić. Jak ktoś włożył trud w to, żeby je stworzyć, to mają prawo istnieć i być czytanymi. Ale ich temporalne przypadłości są na tyle poważne, że formuła tego typu wydawnictw powinna zostać w końcu przeformułowana od podstaw. Nie myślę teraźniejszością, ale przyszłością w tym momencie ;)

   • Mr.Mr pisze:

    Dlatego wole dezajn – tak wiele się nie zmienia.

   • moviemaker pisze:

    Ależ są przydatne. Dlaczego odchodzić do lamusa ma wiedza tylko dlatego, że jest średnio przydatna? Przecież to też jest swoista historia webmasteringu. Tak jak są książki o Bitwie pod Monte Casino czy o lądowaniu w Normandii, tak potrzebne są też książki takie jak te o Angularze 1.x ;)

   • Comandeer pisze:

    Skoro mają mieć wartość tylko historyczną, to czemu mamy je drukować? Istnienie ich w formie elektronicznej powinno sentymentowi starczyć ;)

 2. ar0000 pisze:

  [Zdecydownym kupować tanio polecam stronke:
  http://www.make.my/aukcje

  Mega okazje, licytacje za grosze.

  Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :)..

 3. krzys pisze:

  „Responsive Web Design. Nowoczesne strony WWW na przykładach” nie polecam tej książki. W rozdziale nt. bootstrapa kod less wcale nie chce się kompilować (str. 160 pkt. 9). Mam źródła z heliony, więc nie może być mowy o mojej pomyłce przy przepisywaniu. jedynie czym się różni to pewnie wersja edytora crunch. Crunch czepia mi się tej linijki:
  .core (@gridColumnWidth, @gridGutterWidth) {

  wywala mi taki komunikat
  Compiler Errors
  Unrecognised input (Line: 558)
  Filename: C:REWENOrozdzial04-05kudosplushlessmixins.less

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.